Časté chyby při řízení aneb co si po zimě oživit?

Při jízde na motocyklu je třeba vždycky opatrnost, ale na jaře o to větší. Ať jsme byli na podzim vyježdění sebevíc, rozhodně to neznamená, že na to hned navážeme a budeme jezdit jak z partesu. Člověk přes zimu leccos zapomene a je nutné si ovládání zase oživit. 

motocykly

Na co po zimě myslet? 

Před první jízdou je samozřejmě nejdříve nutné provést jarní údržbu a pak vyrazit nejlépe jen okolo komína, ideálně bez spolujezdce. Abychom se do toho zkrátka dostali. 

Na mnoha místech ještě pořádně nezapršelo a v mnoha obcích ještě neproběhlo jarní čistění silnic, a to může znamenat, že na silnicích a zejména pak u krajnic je větší množství štěrku, písku a jiných nečistot, které ale na pohled nemusíme zaznamenat. Po zimě jsou navíc silnice plné neopravených výmolů, a když na podobné místo vjedeme nekontrolovatelnou rychlostí, může to znamenat, že nás to odmrští pryč ze silnice. 

Myslet je třeba i na to, že i když do zatáčky vjíždíme ukázkově, můžeme v protisměru narazit například na motorkáře, který naopak zatáčku nezvládl a může jet v našem pruhu. 

Platí, že jedu tam, kam se dívám. Kdybychom se dívali na překážku, je velice pravděpodobné, že s ní dojde ke kolizi.

Často se necháme unést a jedeme podle pocitové rychlosti, která přiznejme si, bývá vyšší než ta povolená, avšak motorka se může chovat nevyzpytatelně, a především s tím nemusí počítat ostatní účastníci silničního provozu. Na ty je obecně třeba dávat neustále pozor. 

Stoprocentní přednost neexistuje! I když někde máme přednost, neznamená to, že nás dotyčné vozidlo vidí a nevjede nám tam. Když někam nevidíme, nebo se blížíme k jakékoli křižovatce, vždy bychom měli snížit rychlost. 

Zvýšená obezřetnost je na místě, zejména když předjíždíme více vozidel najednou, některé z nich totiž může začít vybočovat, a to bohužel i bez blinkru.  

Zkrátka a dobře, když se budeme řídit pravidlem: respekt k motocyklu a předvídavost najedeme i letos spoustu krásných kilometrů. 

Jarda

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>