Co zkontrolovat před první jarní jízdou?

Většina jezdců parkovala přes zimu v suchu a teple. I přesto, je třeba před první jarní vyjížďkou motocykl zkontrolovat a provést základní údržbu. 

motorka_garaz

Jak by měla příprava vypadat? 

V pneumatikách zkontrolujte jejich tlak a stav. Přesná čísla barů najdete na štítku umístěném někde v blízkosti zadního kola, pravděpodobně na kyvce, a samozřejmě v manuálu.

Pokud jste přes zimu nenabíjeli ani jednou, může být baterka vybitá. V takovém případě musí přijít na řadu nabíječka, ideálně nabíječka motobaterek, která dokáže sama nadávkovat potřebné množství proudu.

První jarní start klade zvýšené nároky na svíčky. Ty se můžou zahltit hůř zapalitelným palivem, nebo zkrátka mohou selhat, zvlášt když nebyly dlouho měněné. Tomu se dá předejít vypuštěním zbytků paliva z karburátorů před prvním startem, anebo nezbývá, než se s tímto rizikem smířit. 

Před startem se určitě podívejte pod motorku, jestli někde něco nevyteklo a současně je třeba zkontrolovat hladinku okýnkem nebo měrkou. Pokud budete měnit olej na jaře, proveďte jí až po zahřátí. S olejem je třeba vyměnit i olejový filtr. 

Hadice, spoje a hladiny chladiva v chladiči nebo v expanzní nádobce je třeba alespoň zběžně zkontrolovat. Pokud je potřeba kapalinu doplnit, tak stačí dolít nepatrné množství destilované vody. 

Brzdy mohou dlouhým stáním utrpět. Je nutné tak vizuálně kontrolovat stav nádobry s brzdovou kapalinou. Pak zkontrolujte páčky, jestli vyvozují tlak. Nezapomeňte se podívat i na destičky. Měly by mít alespoň milimetr. Třmeny by se měly po uvolnění páčky vracet a kolo lehce točit.

Jako před každou jízdou, zkontrolujte osvětlení, blinkry a přepínače.

Zkontrolovat bychom měli také vidlice, jestli jsou těsné a očko hodíme také na řetěz. 

-MM-

 

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>