Jak vyprat moto oblečení?

„Správný motorkář má smrdět.“ Ok, ale co je moc, to je moc. Když se za motorkářem line „vůně“ hnoje, přestože se v žádném neválel a lidi, se kterými se potkává odvrácejí nosy, je načase se zamyslet nad vypráním moto oblečení.

Jak ho správně vyprat, aby nesmrdělo na sto honů a abychom prodloužili jeho životnost?

Někteří výrobci prodávají k čištění různé přípravky na chemické bázi, lze je použít za dodržení návodu. Na čištění určitě nepoužívejte žádné prostředky, které najdete doma. Použitím nevhodných čistících prostředků může dojít třeba k rozpouštění barev, ztvrdnutí kůže a oblečení může ztratit vodoizolační schopnosti.

prani obleceni

Kůže

Kožené oblečení má tendence nasáknout do pórů prach a hmyz, o pachu z vnitřní strany ani nemluvě.

Kožené oblečení se nepere, ale čistí. Použít k tomu můžeme speciální přípravky k tomu určené, nejčastěji dostupné jako pěna ve spreji. Pro lepší manipulaci a rychlejší schnutí je dobré vyjmout chrániče. Přípravek se nanese na oděv, rozetře hadříkem a nechá uschnout. Toto lze doporučit, když není čas na pečlivější drhnutí a delší schnutí.

Druhou možností je vyčistit kožené oblečení pomocí vlažné vody a neparfemovaného mýdla. Hadříkem s mýdlem vyčistěte celou plochu oblečení a poté ještě jednou čistou vodou. Na podšívku na vnitřní straně lze k vyčištění použít pěnu určenou na čištění interiéru přilby.

Pak je důležité nechat oděv pořádně uschnout (na sušáku, zábradlí, plotu). Kombinézu ani bundu se nedoporučuje věšet na ramínko, protože hrozí vytažení kůže.

Jakmile oblečení uschne, je nutné ho ošetřit s balzámem nebo tukem. Dobré je sáhnout po něčem, co obsahuje včelí vosk.

Textil

Textil můžeme prát buďto v pračce (pokud to nezakazuje výrobce), anebo ve vaně. Vždy je nutné si prostudovat cedulky na oblečení anebo se informovat u výrobce jak na to. Někteří výrobci totiž přímo zakazují použití pracích prášků a doporučují spíše tekuté prostředky na bázi mýdla.

Praní v pračce
Než dáme oblečení do pračky, je nutné vytáhnout chrániče a jiné vyjímatelné části. Na suché zipy připevnit protikusy (nebo kus látky). Dát do pračky čistící přípravek a vyprat. Nejlépe na outdoor program nebo pračku nastavit na 30°C a nízké otáčky. Poté vyjmout a nechat uschnout – určitě nepoužívat sušičku, která by zničila funkčnost. Po úplném uschnutí nanést impregnaci.

Praní ve vaně
Do vany napustíme vlažnou mýdlovou vodu. Ponoříme oděv a necháme chvíli působit. Znečištěné části můžeme umýt za pomocí mýdla a hadříku nebo houbičky. Vypustíme vodu, lehce! vydžímáme a necháme usušit.

Jarda

Mohlo by vás zajímat...

4 Responses

 1. Karel napsal:

  Kdyz uz je obleceni jako prase, osprchuju je na zahrade vapkou a ususim na slunci

 2. Milan Skalský napsal:

  Dobrej článek musím souhlasit. Moji minulou koženou bundu sem čistil, ale začala se mi koženka trhat. Minulý měsíc sem objednal koženou spolu s impregnací a můžu říct, že tutovka. Hold do koníčku se musí investovat :) s pozdravem Milan

 3. Milan Skalský napsal:

  Dobrej článek musím souhlasit. Moji minulou koženou bundu sem čistil, ale začala se mi koženka trhat. Minulý měsíc sem objednal koženou od https://www.bolder.cz/kozena-bunda-na-motorku spolu s impregnací a můžu říct, že tutovka. Hold do koníčku se musí investovat :) s pozdravem Milan

 4. Petra napsal:

  Zdravím. Prosím, co mám dělat, aby se mi tak strašně nepotily nohy v kalhotách a pak to děsně smrdí… Poradíte mi nějaký sprej? Dík

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>