Zabránit odcizení motorky nikdy 100% nejde, pokud jí nebudete mít stále zamknutou za
bezpečnostními dveřmi v pancéřové garáži. Existují ale způsoby, jak snížit škody za ukradený majetek či jak zvýšit šanci, že se mašina opět najde.
Pojištění proti odcizení
Motorku lze proti krádeži připojistit v rámci komplexní pojistky, která zahrnuje povinné ručení i havarijní pojištění. Jinak si můžete zvolit jakoukoli variantu konkrétního připojištění zvlášť. Vyjde vás to levněji než typ zahrnující všechna možná rizika.
Další možnost představuje sezónní pojištění. Nejkratší doba pojistky se pohybuje okolo čtrnácti dnů. Cena za krátkodobou alternativu bývá ale vyšší. Vždy si proto dopředu propočítejte, zda vás to skutečně vyjde výhodněji.
Kolik mohu od pojišťovny dostat
Typ motorky, její stáří, stav a současná hodnota – to všechno patří k činitelům, jež ovlivňují výši pojistky i její plnění. V případě, že jste např. vlastníkem Yamahy z roku 2008, jejíž pořizovací cena činila 150 000 Kč, pak se pojistné může pohybovat kolem 15 000 Kč ročně s 5% spoluúčastí. Pokud by vám byla po roce odcizena, pak by byla při výpočtu plnění zohledněna současná cena a odečtena spoluúčast sjednaná ve smlouvě. V tomto případě by se současná cena motorky mohla pohybovat okolo 137 000 Kč. Po odečtení spoluúčasti 7 000 Kč by vám byla vyplacena částka 130 000 Kč.
Zabezpečení motocyklu
Speciální zajištění proti odcizení nejen snižuje šanci, že o svou motorku přijdete, ale také umožňuje získat slevu od pojišťovny. Ta se v případě použití aktivního či pasivního vyhledávacího zařízení pohybuje okolo od 8 do 30 %. Záleží na variantě havarijního pojištění a celkovému typu zabezpečení.
Jak fungují vyhledávací systémy
Bezpečností zařízení vám do motorky nainstalují v servisu společnosti, od které si přístroj zakoupíte. Sami tak nebudete vědět, kam jej umístí. Levnější varianty používají signál, který lze vyrušit, nebo se spustí až v momentu, kdy krádež oznámíte. Dražší typy mají vlastní rádiovou síť, kterou nelze rušit. Přístroj navíc sám provozovateli zabezpečovacího systému nahlásí, že došlo ke krádeži. Reaguje totiž na jakékoli neobvyklé zacházení s motorkou. Proto je dobré společnost vždy dopředu informovat, když dáváte stroj do servisu.
V momentu, kdy provozovatel zařízení ví, že byl motocykl uloupen, vysílá své pracovníky a informuje policii. V takovém případě bývá návratnost téměř 100%.
Další ochranné pomůcky
Silný ocelový řetěz s bytelným zámkem lze zničit jen použitím tekutého dusíku, jež způsobí, že ocel zkřehne. Zámky na kotouč jen zabrání, aby vám s motorkou někdo odjel. Do dodávky ji ale pár chlapů bez problému naloží. Imobilizéry fungují tak, že řidič potřebuje znát určitý kód, mít konkrétní čip, bez kterého motorku nenastartuje. Zloději své metody ale vždy zdokonalují spolu s novými bezpečnostními systémy. Vaše peníze tak často může zachránit jen bezpečná garáž a pojistka.
Zdroj foto: http://www.flickr.com/photos/7718908@N04/