Zlatý Kahanec 2013

Poslední prázdninový víkend se na severu Moravy u těrlické přehrady konal jubilejní 30. ročník Zlatého Kahance a náš tým Motopoint Indiracing u toho nemohl chybět, protože se jednalo o velmi významný podnik v letošním kalendáři. Kromě české konkurence zde nechyběla ani ta zahraniční, a přes nepřízeň počasí nás mile překvapili i diváci, kteří nezůstali doma, a přišli závodníky podpořit.
V pátek ve čtyři hodiny odpoledne proběhla v Havířově autogramiáda a představení jezdců. Závodníci přijeli na havířovské náměstí s policejním doprovodem přímo na závodních motorkách, a tam už na ně čekali desítky fanoušků. Večer od sedmi hodin pak probíhala v Těrlicku beseda s dvounásobným mistrem světa a pětinásobným vítězem TT, Brianem Reidem, který tu byl právě na pozvání Indiho a Motopointu. V depu bylo letos součástí našeho hospitality i zázemí sponzora energy drink Fakeer, kde měli fanoušci kromě „energie v ruce“ možnost zakoupit třeba nová týmová trička nebo odznáčky.
Sobotní tréninky začaly hned ráno kvalifikací spojených tříd Supermono, Supertwin a 400SS. Mezi nejrychlejší v poli patřily ale Supertwiny, a tam se o poleposition strhl boj mezi Michalem Indi Dokoupilem a Paulem Shoesmithem. Ranní trénink vyhrál Indi s náskokem dvou vteřin, ale v odpoledním tréninku mu poleposition uteklo o 0,3 sekundy, když musel ve třetím kole pro závadu odstoupit a zbytek tréninku za kruhovým objezdem strávil jako divák.

První kvalifikaci do 600ccm dlouho vedl Indi, dokud ho v předposledním kole na druhé místo neposunul Marek Červený. První řadu pak doplnil na třetím místě ještě Paul Shoesmith a Morgan Rejnäs. V druhé kvalifikaci již nebyla šance na zlepšení, protože začalo pršet a tak o pozici na startovním roštu rozhodla pouze první jízda.
„Ve Twinech jsem měl smůlu, že jsem musel ve druhé kvaldě odstoupit už po třetím kole, a tak nebyl prostor se zlepšit. V šestkách nám to zamotalo zase počasí. V prvním tréninku jsme neměli úplně dobře zvolené převody, protože na Yamaze R6 jsem v Těrlicku vlastně nikdy nejel, a ve druhém tréninku už jsme zase nemohli změnu posoudit, protože začalo pršet, takže jsme doufali, že jsme šli správnou cestou a v závodě se prostě uvidí.“
Indi nastoupil ještě do tréninků třídy nad 600ccm se svojí Hondou CBR600RR, kde objel pět kol a umístil se tak na devatenáctém místě jako nejlepší šestistovka v poli. Do druhého tréninku a do závodu ale nakonec nenastoupil.

První nedělní závod Supertwinů se musel kvůli počasí posunout a zrušeno bylo i slavnostní zahájení. Silný déšť sice trochu polevil, nicméně pršet nepřestalo, ale na start se postavila většina jezdců. Paul Shoesmith se ujal vedení a Indi začal trochu ztrácet. Pak ale přišel pád Lukáše Nespěšného ze třetího místa a závod musel být restartován. Po restartu se ujal vedení Indi, nicméně byl Shoesmithem předjet a do cíle se pak již pořadí nezměnilo. Na stupně vítězů se dostal ještě Franck Petricola z Francie.

„Celé dopoledne pršelo a to i během prvního závodu Supertwinů. Celá životická pasáž dost klouzala a nechtělo se mi moc riskovat, takže jsem první kola závodu jel pomaleji. Po restartu to sice bylo lepší a Paula jsem se pořád držel, nicméně na předjetí to nebylo, a tak jsem se spokojil se stříbrem.“

Do závodu šestistovek sice přestalo téměř pršet, nicméně trať zůstala mokrá. Indi opět předvedl ukázkový start a do první zatáčky už najížděl jako první. Očekávali jsme o první místo souboj, nicméně Indi nastolil takové tempo, které nedokázal žádný další jezdec akceptovat a každé kolo zvyšoval svůj náskok o několik vteřin. Po sedmi kolech se dostal na druhé místo Richard Sedlák, který ale na kruháči spadl a závod byl tak v osmém kole ukončen červenou vlajkou. Vzhledem k tomu, že někteří jezdci byli ještě v sedmém kole, výsledky se nakonec započítaly z kola šestého a konečné pořadí tak bylo pro některé jezdce překvapením, i když u Indiho bylo první místo a vítězství nezpochybnitelné.

„ Snažil jsem se být v zatáčce první, protože jsem věděl, že to bude boj. Když jsem projel první kolo, na cíli všichni mávali a můj tým málem přepadl přes bariéry, tak jsem si říkal, asi to bude dobrý. V druhém kole to samé, ohlídl jsem se a za mnou nikdo. Nechápal jsem, co se stalo, protože pořád jsem měl v jízdě velkou rezervu a čekal jsem, že třeba Ben Wylie se bude snažit dostat dopředu, když startoval až z pátého místa. Po šestém kole už jsem měl 18 vteřin náskok, takže jsem trochu zvolnil. Po pádu Richarda Sedláka v osmém kole byl závod ukončen a vzhledem k počtu odjetých kol už nebyl restartován.“
Michal Indi Dokoupil byl tak opět jediný Čech v rámci velkých tříd, který si odvezl zlato a nedal šanci zahraničním soupeřům. Do Grand Finale nakonec Indi nenastoupil, protože by na šestistovce na tak rychlém okruhu neměl šanci Zlatý Kahanec získat a gratulujeme Horstu Saigerovi, který předvedl skvělý souboj s Didierem Gramsem.
„Pro mě to byl skvělý víkend. Motorka fungovala skvěle, a až na to počasí to prostě byla paráda. Týmu bych chtěl mimo jiné taky poděkovat za to, jaký si pro mě připravil překvápko, nebo spíš takový fórek v podobě triček INDI IS B(L)ACK. Mám kolem sebe teď dobrou partu lidí, která jako tým funguje a po všech těch problémech, co jsme na závodech od začátku roku měli s technikou, se konečně mince obrátila. Díky všem a uvidíme se na závodech v Kyjově!“

Jiří Kosina, spolumajitel týmu
Závod v Těrlicku nám potvrdil plánovaný progres – organizační, technický i jezdecký. Na R6 vše fungovalo skvěle, což se projevilo i na Indiho jízdě a vedlo k suverénnímu vítězství.
Ve Twinech jsme museli řešit technický problém související s nepřetržitým vývojem Twinu, a nebyl tudíž čas na optimální naladění. Přivítali jsme v této třídě rovnocenného soupeře, se kterým Indi mohl vést rovnocenný boj a těšíme se další takovou příležitost.
Děkuji všem členům týmu za profesionální práci, Indimu za rozvážný výkon na vodě a spanilou jízdu v šestkách. Jsme rádi, že jsme potěšili fanoušky a pobavili diváky, což je naším cílem.
Už nyní se těšíme se na další závod!

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>