BMW vyvíjí stereo kamery pro motocykly. Budoucnost bezpečnosti v jedné stopě?

BMW pracuje na stereo kamerách pro motocykly, které umožní využívat bezpečnostní a komfortní funkce. Kromě kamer můžeme očekávat matrix LED světlomety, adaptivní tempomat a rozpoznávání dopravních značek.

bmw

Revoluce kamerových systémů v motocyklech

V posledních letech se v motocyklech stále častěji používají radarové systémy. Zdá se, že BMW je zde o krok napřed a nedávno podalo patentovou přihlášku na stereoskopickou kamerovou soustavu.

Matrix LED světlomety pro motocykly

Cílem návrhu BMW je umožnit motocyklům používat světlomety Matrix LED.  Tato technologie je již běžná u automobilů a umožňuje automatické ztlumení dálkových světel při míjení vozidla v protisměru. Vždyť Kawa už to má! Namítáte? Ano, Kawasaki letos přidala do modelu H2 SX systém automatického stmívání světlometů, který k detekci protijedoucích vozidel využívá kameru za čelním sklem. Systémy Matrix LED jdou ale mnohem dál než tato technologie.

Světlomety totiž využívají k vytvoření světelného paprsku celou síť LED diod, přičemž každá LED dioda je zodpovědná za omezenou část světelného spektra. Ve spojení s kamerami a příslušnou počítačovou technologií lze jednotlivé LED diody selektivně ztlumit, aby bylo možné sledovat protijedoucí vozidla a omezit pouze tu část světelného paprsku, která na ně přímo dopadá.  Výsledkem je systém, který neoslňuje ostatní řidiče, ale zároveň neomezuje výhled řidiče na vozovku, protože zbytek vozovky zůstává plně osvětlen.

Integrace tohoto systému do motocyklů přináší další výzvu, protože motocykl se naklání do zatáček, což přidává další rozměr požadavkům na stmívání světel.  A právě zde se hodí dvě kamery, které umožňují systému vytvořit trojrozměrný obraz okolí.

Kamery nabízejí ale i další možnosti. Některé společnosti již používají kamery namísto radarů pro adaptivní tempomaty a využívají stereoskopické vidění pro hloubkové vnímání ke sledování vzdálenosti od vozidel jedoucích vpředu. Kamery také umožňují implementovat technologie, jako je například rozpoznávání dopravních značek. 

Od automobilů k motocyklům

Vzhledem k tomu, že tato technologie se již úspěšně používá v automobilovém průmyslu, je pravděpodobné, že patent BMW přesně předpovídá budoucnost technologie pro motocykly. Dá se očekávat, že tyto inovace využijí vyšší řady motocyklů, jako je K1600 a možná i nová generace R1250GS (snad R1300GS?), která má mít premiéru ještě letos.

-VE-
foto: Amulya Agarwal, Unsplash

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>