Co nově obnáší získání řidičského oprávnění?

Chystáte se do autoškoly pro řidičské oprávnění skupiny A? Pak určitě bude zajímat, že vás čeká jiný výcvik než absolvovali vaši předchůdci. Od listopadu loňského roku vyšla totiž v platnost novela zákona o získávání způsobilosti k řízení motoristických vozidel. A nejzásadnější změny se týkají právě motocyklů.

Autoškolství si změnu bezpochyby již zasloužilo, otázkou je, zda jsou všechny změny tím správným krokem. Instruktoři změny a zpřísnění zkoušek vesměs vítají, současně ale podotýkají, že mají stále hodně chyb.

motocykl

Co nově obnáší získání řidičského oprávnění?

Pro získání papírů na je potřeba absolvovat 27 hodin teorie, 4 hodiny zdravotní přípravy a 13 hodin jízdy na silnicích po 45 minutách.

Na konci je třeba složit zkoušky z předpisů a praktické jízdy. Součástí praktické zkoušky bude nově test na cvičišti, kde uchazeč o řidičák na motorku musí předvést bez instruktora za zády, jak umí ovládat motorku.

V rámci této zkoušky zájemce o řidičák čeká pomalá jízda v přímém směru, bezpečné otočení o 180°, projetí zatáčky ve tvaru písmene U, slalom mezi kužely, jízda po dráze ve tvaru osmičky, opakované rozjetí s jednou nohou na stupačce, uhýbací manévr v rychlosti 45, resp. 50 km/h nebo prudké brzdění z rychlosti 50, resp. 45 km/h.

Součástí praktické zkoušky je také kontrola stroje před zahájením jízdy, schopnost vést motocykl bez použití motoru, a stejně tak sejmutí motocyklu ze stojanu a jeho opětovné postavení na stojan.

Jak se všechny tyto novinky osvědčí v praxi, ukáže až začátek dubna. Přes zimu totiž závěrečné zkoušky neprobíhají. Do té doby se ale třeba ještě podaří vyřešit několik problémů souvisejících s praktickými zkouškami.

Jrd

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>