Jak připravit motocykl na STK?

STK – státní technická kontrola, které se nevyhne žádný jezdec. Jízda na motocyklu je pokládána za rizikovější, a tak je technická kontrola na motocyklu obecně komplexnější.

motocykl_lucas-favre_unsplash

Pokud udržujeme motocykl v originálním a dobrém stavu, není třeba se STK obávat. Zkontrolovat je nutné, zda svítí světla a kontrolky, zda odněkud nevytékají kapaliny a také zda je v pořádku výfuk(y). Pneumatiky musí mít vzorek minimálně 1,6 mm.

Veškeré závady, o kterých víte, odstraňte předtím, než se na STK vydáte. I drobné technické úpravy musí být zapsané v technickém průkazu. Kontrolní technici se při prohlídce řídí velkým technickým průkazem.

Stejně jako u auta se i u motocyklu kontroluje celkový stav. Samozřejmostí je povinná výbava, tedy lékárnička a pojistky. Počítejte s tím, že pokud jste motorku jakkoliv upravovali, kontrola bude komplikovanější. Změny musejí dodržovat normu, pozor například na ostré hrany (mohly ohrozit život při nehodě). Kontrolovány budou kola, pneumatiky, světla, rámy, držáky kufrů, hrany, výfuky, svody a zpětná zrcátka. Kufr musí jít sundat bez pomocí nářadí, jinak je totiž pomažován za pevnou součást motocyklu a měl by být zapsán.

Věděli jste, že: klíčky od zapalování by správně měly mít ochranné návleky?

Kontroly emisí jsou u motorek a čtyřkolek od roku 2018 zrušené.

V témže roce se navíc prodloužiol interval povinných technických kontrol ze dvou na čtyři roky. Po nákupu nového motocyklu je STK povinné až po 6 letech.

Cena se většinou odvíjí od místa, kde se kontrola provádí. Ve větších městech počítejte s cenou kolem 1000 Kč, v menších městech bude 600 – 1000 Kč. Před samotnou kontrolou je vhodné zjistit si na internetu ceny jednotlivých servisů v okolí. Budete tak připraveni a cena vás nepřekvapí.

-VE-
foto:

Mohlo by vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>