Mýt, či nemýt? Toť otázka, která vrtá hlavou v zimním období nejednomu z řidičů. Také nad tím přemýšlíte a pořád nevíte, na kterou stranu se nakonec přiklonit? Tak my vám pomůžeme. Jednoznačně mýt. Ale pozor, zas tak jednoduché to nebude. Abyste na svém plechovém miláčkovi zimní očistou nenapáchali nakonec víc škody než užitku, je třeba držet se několika zásad. Které to jsou, vám prozradíme v následujícím článku.
Proč je péče o auto v zimě ještě důležitější než jindy
Přestože mytí auta v zimě spousta řidičů často opomíjí, správně byste na jaro rozhodně čekat neměli. Odborníci naopak doporučují umývat vůz v zimě ještě o něco častěji než po zbytek roku. Důvodem samozřejmě není jen jeho reprezentativní vzhled, ale hlavně bezpečnost a zachování dobrého technického stavu vozu.
Špinavá okna nebo světla zhoršují viditelnost a tím snižují nejenom vaši bezpečnost, ale i všech ostatních účastníků provozu, kteří se s vámi na silnici potkají. A kromě rizika nehody vám za to hrozí navíc i nemilá pokuta.
Dejte přednost ručnímu mytí
Chcete si ušetřit práci a zajet raději do myčky? V zimě na to raději zapomeňte. V myčce vám totiž kartáče vaše auto většinou dostatečně nevysuší a pokud klesne teplota pod bod mrazu, máte raz dva zaděláno na zamrznutí dveří, kufru nebo třeba víčka od nádrže.
Ruční mytí je navíc k vozu mnohem šetrnější a efektivněji tak umyjete i podvozek vozidla od nánosů zbytků sněhu, soli a dalších posypových materiálů, které autu rozhodně nesvědčí. Samozřejmostí by při ručním mytí však měla být profesionální autokosmetika a měkký kartáč na mytí auta, abyste si na svém plechovém miláčkovi zbytečně nepoškrábali lak. A jak tedy na to?
1) Základem je důkladné předmytí
Pokud ještě vaše sada autokosmetiky neobsahuje speciální sprej na odstranění nečistot a mastnoty, teď je ten pravý čas ho pořídit. Sprejem postříkejte celé auto včetně všech záhybů karoserie, oblasti kolem značky i okolí víčka nádrže.
Jakmile zaschlá špína povolí, ostříkejte ji tlakovou vodou. Nezapomeňte svou pozornost věnovat i podběhům a prostoru mezi blatníkem, prahem a podběhem. Vyčistěte zkrátka každou skulinku. Zapomenuté nečistoty by se vám totiž mohly v budoucnu odvděčit vznikem koroze a po té určitě netoužíte.
2) Jak na ruční mytí
Ani ta nejlepší autokosmetika vás nezachrání, když vezmete na karoserii auta hrubou houbu, která vám odře lak. Daleko lepší volbou je měkká houba nebo měkký kartáč na mytí auta. Zvoleným nástrojem s dostatečným množstvím vody a šamponu pak karoserii jemnými krouživými pohyby omývejte. Šamponů je na trhu nepřeberné množství, ale v zimě určitě nejlépe využijete ten samosušící. Díky němu vám nebudou na karoserii vznikat nevzhledné mapy.
I při použití výše zmíněného šamponu však nepodceňte důkladné ruční vysušení. K tomu vám nejlépe pomůže speciální silikonová stěrka nebo umělá jelenicová rukavice. Tu nejdříve namočte v teplé vodě a poté jemně stírejte kapky z karoserie. Pokud máte doma kompresor, nebojte se všechny záhyby klidně vyfoukat.
3) Lesk jako blesk
Auto už září čistotou, ale ještě mu pořád něco schází k dokonalosti? Tak to na řadu přichází leštěnka. Aby vám na karoserii nezasychala dřív, než ji stihněte pořádně rozleštit, rozhodně ji nenanášejte na přímém slunci. Raději si přeparkujte do garáže nebo aspoň někam do stínu.
Aplikujte ji na karoserii po malých částech a nechte vždy lehce zavadnout. Poté krouživými pohyby utěrkou z mikrovlákna pořádně rozleštěte.
4) Péči zakončete voskem
Chcete, aby vám vozidlo vydrželo čisté a lesklé co nejdelší dobu? Zakonzervujte tenhle parádní stav voskem. Naneste ho krouživými pohyby v tenké vrstvě na povrch karoserie a nechte zaschnout. Po zaschnutí rozleštěte buď ručně nebo speciální leštičkou. Leštičku však doporučujeme použít jen v případě, že už s ní máte nějaké zkušenosti – její neodborné použití by totiž mohlo váš lak nehezky odřít.