Jízda na moto v zimě

Jízda na motorce v zimě není žádné extra terno, ale kdo není ochoten se jízdy v sedle vzdát, měl by vědět jak na to. 

Jízda na rozbředlém sněhu a pod bodem mrazu totiž může pěkně potrápit. V potaz je třeba vzít i to, že ostatní řidiči nepočítají s motorkou v provozu a snadno vás mohou přehlédnout. Na co si v zimě tedy dávat pozor?

moto na snehu

Pneumatikám věnujte extra pozornost

Pro motorky a skútry v našich podmínkách neplatí povinnost přezouvání pneumatik jako u automobilů. Na kvalitní obutí je ale potřeba jednoznačně myslet. Pneumatiky by měly být z měkčí směsi, s hrubým vzorkem. 

Oblečení nepodceňte

V zimě zapomeňte na džíny, a to i na krátký přejezd do zaměstnání. Nízké teploty umí pěkně potrápit kolena a málo chráněná místa. Určitě sáhněte po motooblečení s kvalitními chrániči a s vložkami a oblečte se do několika vrstev počínaje termoprádlem. Od věci není ani ledvinový pás a kukla. 

Když vás zastihne zima nepřipravené někde na cestě, vzpomeňte si na starý fígl a sice, že noviny izolují teplo. Sežeňte si tak někde noviny a proložte jimi vrstvy oblečení. Budete v tom sice trochu neohrabaní, ale dojezd určitě zvládnete a nezmrznete.

 • Jak přizpůsobit styl jízdy zimním podmínkám?
 • Jezděte pomaleji a obezřetněji než v hlavní sezóně
 • Plyn a brzdu používejte plynule
 • Do zatáček jezděte vždy opatrně 
 • Při snížené viditelnosti nepředjíždějte
 • Držte si větší odstup od vozidel před sebou než obvykle. Vy to můžete ubrzdit, ale ten před vámi ne… A lapat vodu z odstřikovače taky není zrovna lahůdka.
 • Bez chráničů páteře a kloubů (o hlavě ani nemluvě) ani nenasedejte
 • Vybavte se reflexními prvky – na moto, oblečení i helmě
Čištění je základ!

Silničáře sice na vlastní oči moc nevídáme, přesto jezdí a silnice jsou slané. Pokud nechcete svůj motocykl za zimu nechat zhuntovat, pečujte o něj víc než v létě. Dobré je motorku po každé jízde očistit od soli. Když jezdíte každý den, je trochu utopie mýt ji každý den, ale alespoň jednou týdně byste ji měli určitě celou ostříkat a otřít, aby na ni sůl nenadělala neplechu. 

Větší pozornost věnujte i oblečení, taky to dostává od soli pěkně zabrat a nemuselo by se dožít další sezóny. 

Jezdíte v zimních měsících?

-MM-

 

Mohlo by vás zajímat...

1 Response

 1. Lukáš napsal:

  My motorkáři máme to štěstí, že zimy teď nejsou tolik krutý a můžeme jezdit, ale i tak je zde dobře napsáno ohledně moto pneumatik na ty opravdu bacha. Díky za tipy Lukáš

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>