Změna pravidel STK

1. října 2018 vešla v platnost novela silničního zákona, která vyšla vstříc motorkářům. Změna se týká měření emisí a pravidel pro Státní technickou kontrolu (STK). 

motocykl bmw

Měření emisí bylo povinné u motocyklů nad 400 kilogramů. Těch je v České republice registrováno přes 7500. Na lehčí motocykly se povinnost nevztahovala. Ministerstvo dopravy tento krok zdůvodnilo tak, že většina motorkářů má motocykl jako hobby, a motocykly udržují ve velice dobrém stavu. 

Kromě měření emisí ministerstvo uvolnilo také pravidla pro Státní technickou kontrolu. Podle novely musí provozovatelé motocyklů, tříkolek a lehkých čtyřkolek navštěvovat STK pouze jednou za čtyři roky. 

U nových motocyklů zakoupených po 1. říjnu 2018 je pak první kontrola povinná až po šesti letech provozu. Další pak budou následovat ve čtyřletých cyklech.

Dobrou zprávou, že „technickou” automaticky získává každý motocykl zpětně. Změnu není třeba jakkkoli řešit. 

Pokud jezdíte s motocyklem do zemí EU, nemusíte se obávat, že nemáte aktuální nálepku. Policisté v Evropské unii mají přístup do centrálního registru vozidel, takže platnost TK si mohou ověřit. Jezdíte-li s motocyklem za hranice Evropské unie, do zemí, kde nemají do těchto registrů přístup, pak je vhodnější si novou nálepku vyřídit. 

Tu je možné vyřídit na registru vozidel. S sebou stačí přinést občanský průkaz, registrační značku motocyklu, velký technický průkaz a vyplněnou žádost. 

Kvůli počátečním nejasnostem ohledně pravidel prodlužování doporučujeme se na příslušném registru vozidel předem informovat, zda změnu na tomto místě provádějí. Předejdete tak dohadům a ušetříte čas. 

Změny by měly znamenat úspory peněz za provedené kontroly, ale současně i usnadnění vyřizování kontrol. Mnoho provozoven měření emisí totiž nebylo na větší motockly dostatečně vybaveno. 

-MM-
foto: pexels.com

Mohlo by vás zajímat...

2 Responses

  1. Zbyna napsal:

    tak aspon neco pro lidi konecne

    • Mira napsal:

      To jo no. Akorát je okolo toho pořád pěkný chaos. V brandejse mi řekli, že to neprodlužujou, že musím do Prahy, tak kdo se v tom má vyznat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>