Nejvyšší silnice Evropy

Rakousko a Francie spolu soupeří o nejvýše položenou silnici v Evropě. Kdo vede? 

Čísla sice hovoří jasně, ale vítěz se někomu přece jen nemusí zdát jasný…

Nejvýše položenou silnici Ötztaler Gletscherstraße najdeme v Rakousku ve výši 2830 m n. m., jenže tato silnice vede k patě ledovce respektive k parkovišti a na místě to může (především pak mimo lyžařskou sezónu) působit jako uměle vybudovaná silnice vedoucí k parkovišti, jen proto aby Rakousko v souboji o nejvýše položenou cestu zvítězilo.

otztaler gletscherstrasse 2

otztaler gletscherstrasse

Ötztalská silnice je 15 kilometrů dlouhá vyhlídková silnice ležící na hranicích Rakouska a Itálie. Silnice spojuje obec Sölden s lyžařskými areály na ledovcích Rettenbach a Tiefenbach, mezi horami Innere Schwarze Schneid a Äußere Schwarze Schneid.

Cena za vjezd činí 10 EUR.

Nejvyšším silničním průsmykem v Evropě pak je Col de l´Iseran ve Francii – 2770 m n. m. 

Col de l'Iseran 2

Col de l'Iseran

Leží na východním okraji národního parku Vanoise ve Francii. Spojuje údolí Tarentaise a de la Maurienne, vede přes něj silnice z Lanslebourgu do St. Maurice. Nejvyšší bod je asi 14 km nad vesnicí Bonneval sur Arc (mimochodem vesnice stojí za krátkou zastávku). Silnice nabízí hezké svezení bez poplatku. Průsmyk je často zařazován do programu Tour de France, vrchol tak pokořuje mnoho cyklistů a je potřeba se na místě vzájemně tolerovat.

-MM-

Mohlo by vás zajímat...

1 Response

  1. Rena napsal:

    Na Ötztaler jsme byli a bylo to hezké, ale za deset éček to nestálo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>